20 września 2013

Jak się uwolnić od potrzeby jedzenia słodyczy?

Jak się uwolnić od potrzeby jedzenia słodyczy?

Dlaczego mamy problemy z utrzymaniem wagi na satysfakcjonującym nas poziomie? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, wydaje się jednak, że najpoważniejszym problemem zdecydowanej większości osób jest silna pokusa sięgania po coś słodkiego. niektórzy naukowcy uważają nawet, że uzależnienie od słodyczy można porównać do tego, z którym mają do czynienia osoby nałogowo sięgające po kokainę, a choć warto pamiętać o zachowaniu proporcji, nie sposób nie zgodzić się również z tym, że zbliżone potrafią być również niektóre "objawy odstawienne". Na szczęście, z pokusą jedzenia słodyczy można walczyć.

Ciasteczka, czekolada, cukierki, słodkie gazowane napoje... Wiele osób uważa, że bez nich życie byłoby zdecydowanie smutniejsze. Rzeczywiście, słodycze nie tylko wybornie smakują, ale również pozwalają nam, choćby na moment, oderwać się od naszych codziennych problemów. Niestety, niemal każda pokusa nie pozostaje obojętna dla naszych bioder, talii i nóg, a skłonność do kosztowania słodyczy nie pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. jak zatem ją zwalczyć. istnieje przynajmniej kilka sposobów, które i w naszym przypadku mogą okazać się skuteczne.


Nie zamieniaj cukru słodzikami

Producenci słodzików nie mają powodów do niezadowolenia, osoby, które próbują gubić zbędne kilogramy to bowiem ich najwierniejsi klienci. Przekonanie o tym, że cukier powinien zostać zastąpiony przez niskokaloryczny słodzik wydaje się czymś oczywistym, trudno bowiem nie zgodzić się z tym, że jest on mniejszym obciążeniem dla organizmu. Czy jednak mówimy o potwierdzonej informacji, czy jedynie o micie, który silnie zakorzenił się w naszej świadomości? Coraz większa grupa lekarzy jest zdania, że druga z wymienionych teorii jest znacznie bardziej prawdopodobna. Niższa kaloryczność słodzików to, najprawdopodobniej, ich jedyna zaleta. Okazuje się przy tym, że słodziki nie są wcale obojętne dla naszego organizmu, a niekiedy są mu w stanie zagrozić bardziej niż sam cukier.

Ćwicz albo... pij mleko

Jedną z przyczyn, dla których chętnie sięgamy po słodycze, jest poprawa samopoczucia, na którą możemy liczyć dzięki seratoninie, której wydzielanie się jest większe po ich spożyciu. Seratonina zaliczana jest do grupy "hormonów szcęścia, a wielu z nas może potwierdzić, że po zjedzeniu kilku tabliczek czekolady nawet najpoważniejsze problemy wydają się znacznie mniej skomplikowane niż miało to miejsce wcześniej. Na szczęście, na wydzielanie się seratoniny wpływ mają nie tylko słodycze, ale również ćwiczenia fizyczne oraz... proteiny zawarte w mleku. Warto zatem zastanowić się nad drobną korektą naszych zwyczajów zwłaszcza, że zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i picie mleka nie powinny zaszkodzić naszemu organizmowi.

Unikaj produktów o zerowej zawartości tłuszczu

Nie tylko producenci słodzików korzystają z tego, że staramy się gubić zbędne kilogramy. Spore pole do popisu mają w tym zakresie również producenci nabiału, spożywanych codziennie produktów spożywczych oraz ... słodyczy. Nasze serca podbijają oferując produkty "dietetyczne" i "pozbawione tłuszczu", a my sięgamy po nie zadowoleni z tego, że w końcu uwolnimy się od groźnego tłuszczu, który spowalnia tempo utraty kilogramów. niestety, nasza radość niejednokrotnie okazuje się przedwczesna. Rzeczywiście, wspomniane produkty nie zawierają tak dużej ilości tłuszczu, jak ich klasyczne odpowiedniki, uważnie czytając ich skład możemy jednak zorientować się, że braki w tym zakresie rekompensują... zwiększoną ilością cukru.

Śpij dłużej

Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że sen ma korzystny wpływ na nasz organizm, ostatnie badania potwierdziły zaś, że można mówić o nim również wówczas, gdy w grę wchodzi walka z uzależnieniem od słodyczy. Okazuje się, że nasza potrzeba sięgnięcia po coś słodkiego jest tym większa, im krócej śpimy. Co więcej, gdy nie jesteśmy wyspani, trudniej jest nam odmówić sobie chwili słodkiej przyjemności. Oczywiście, nie każdy może spać tak długo, jak zalecają to lekarze, warto jednak walczyć o każdą godzinę zdrowego snu.

Chrup na zdrowie

Zaletą słodyczy jest to, że szybko zaspakajają głód. Oczywiście, ich korzystne działanie nie utrzymuje się zbyt długo, zazwyczaj jednak zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy już zjedliśmy kaloryczny batonik. dietetycy zalecają zatem, abyśmy zawsze mieli ze sobą coś do chrupania, preferują jednak nie drażetki i landrynki, ale zdrowe przekąski. Najlepiej w takim wypadku sprawdzają się ziarna słonecznika, wiele osób poleca jednak również warzywa i owoce, a nawet - fistaszki spożywane w niewielkiej ilości.

Żuj gumę (bez cukru)

Dyskusja na temat wad i zalet żucia gumy jest tak stara, jak sama nauka o zdrowym żywieniu. Nie wszyscy dietetycy są zwolennikami tego rozwiązania, a i dentyści mają zastrzeżenia, co do tego rodzaju praktyki. Warto jednak spróbować łagodzić potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego poprzez sięganie po gumę do żucia. Tu najlepiej sprawdzają się te o smaku miętowym, smak ten jest bowiem intensywny i pozwala zapomnieć o pokusie sięgnięcia po coś słodkiego. Przed zakupem gumy do żucia warto zapoznać się z jej składem, idealne są bowiem rozwiązania pozbawione nie tylko cukru, ale również słodzików. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz