26 lipca 2012

Dieta śródziemnomorska - odchudzanie bez wyrzeczeń


Czy można schudnąć jedząc naprawdę smacznie? Osoby, które do tej pory przypuszczały, że nie jest to możliwe powinny zainteresować się perspektywami, jakie odkrywa przed nimi dieta śródziemnomorska.


Dla kogo?


Tak, jak i każda inna dieta, również dieta śródziemnomorska jest polecana przede wszystkim tym osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie tylko one powinny jednak zainteresować się tym sposobem odżywiania charakterystycznym dla mieszkańców państw położonych w basenie Morza Śródziemnego. Dietetycy zwracają uwagę na to, że jest to nie tyle dieta, ile swego rodzaju pomysł na zdrowe odżywianie, wskazana jest więc wszystkim tym osobom, którym zależy na długim życiu i zdrowiu. O jej zaletach przekonują się między innymi osoby zmagające się z problemem nadciśnienia tętniczego i podwyższonego cholesterolu, wszyscy entuzjaści tego sposobu odżywiania zwracają przy tym uwagę na to, że z powodzeniem może być on stosowany przez całe życie.

Czym się charakteryzuje?


Dieta śródziemnomorska bazuje na posiłkach składających się z dużych ilości: owoców, warzyw, ryżu, makaronu, owoców morza, kasz, ryb oraz pieczywa pełnoziarnistego, najbardziej popularne składniki tej diety można więc bez problemu nabyć w sklepach znajdujących się na terenie naszego kraju nie obawiając się o to, że będziemy mieli w ich wypadku do czynienia z rozwiązaniami przesadnie drogimi. Dzięki posiłkom bogatym w tego rodzaju składniki dostarczamy organizmowi błonnik, mikro- i makroelementy, witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Co ważne, nasze posiłki stają się niemal całkowicie wolne od tłuszczu, co z pewnością zostanie przyjęte przez organizm z zadowoleniem.
Dieta śródziemnomorska nie jest pozbawiona również dodatków poprawiających smak potraw. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj czosnek i cebula posiadające właściwości antybakteryjne, nie powinniśmy przy tym stronić również od oliwy z oliwek doskonale wzbogacającej smak surówek i sałatek. Planując posiłki starajmy się, aby było ich przynajmniej pięć, a jeżeli chcemy, aby dieta śródziemnomorska pozwoliła nam nie tylko cieszyć się dobrym zdrowiem, ale również pozbyć się nadmiaru kilogramów – zwracajmy uwagę na to, aby dziennie nie jeść więcej niż 1200 kalorii. Osoby, którym udało się schudnąć odwołując się do tego sposobu odżywiania się mówią o tym, że tempo spadku wagi wynosiło nawet do 4 kilogramów miesięcznie, a takie tempo ubytku wagi nie może być uznane za niezadawalające.

Czego powinniśmy unikać?


Dieta śródziemnomorska uczy nas nowego podejścia do żywienia, nie powinno dziwić nas więc to, że jednym z jej znaków rozpoznawczych jest stosunkowo długa lista pokarmów, które nie są najbardziej wskazane. Nikt nie nakazuje nam oczywiście, abyśmy natychmiast z nich zrezygnowali, jeżeli jednak zaczniemy ograniczać ich liczbę, nie powinniśmy żałować podjętej przez siebie decyzji. Unikać powinniśmy więc: tłustego mięsa białego (między innymi lubianej choć niemal całkowicie bezwartościowej i wysoce kalorycznej skóry kurczaka), mięsa czerwonego, białego pieczywa (które można z powodzeniem zastąpić nie mniej smacznym pieczywem pełnoziarnistym), tłustych wędlin oraz słodyczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz