21 września 2013

Jak długo ćwiczyć, żeby tracić kilogramy?

Nie jest dla nas zaskoczeniem to, że na szczupłą sylwetkę składa się nie tylko zrównoważona dieta, ale również aktywność fizyczna. Pr zstępując do gubienia zbędnych kilogramów niejednokrotnie zadajemy sobie jednak pytanie o to, jak długo powinniśmy ćwiczyć, jeśli chcemy, aby efekty były jak najbardziej spektakularne. odpowiedź, jaką podają skandynawscy naukowcy może nas szczególnie zaciekawić.

Wyniki badań opublikowane w jednym z ostatnich numerów magazynu "Scandinavian Journal of Public Health" potwierdzają, że krótsza, ale bardziej regularna aktywność fizyczna przynosi znacznie lepsze rezultaty iż dłuższe ćwiczenia. Wyniki te mogą wydawać się szokujące, okazuje się jednak, że jedynie na pierwszy rzut oka wywołują one zaskoczenie.

Przebieg i wyniki badań

Badania wykonano na dwóch grupach pacjentów. Uczestniczyły w nich osoby, które miały nie tylko zbliżony wiek, ale również podobny stopień nadwagi, podczas gdy jednak przedstawicielom pierwszej grupy zalecono codzienny trening trwający zaledwie pół godziny, osoby tworzące drugą z nich musiały ćwiczyć dwa razy dłużej. Naturalne wydaje się oczekiwanie, że to właśnie one będą szczuplejsze po zakończeniu eksperymentu, okazało się jednak, że rezultaty badania wcale nie potwierdziły wcześniejszych założeń. Co więcej, odkryto, że osoby ćwiczące zaledwie przez pół godziny straciły o jedną trzecią więcej kilogramów niż ich bardziej intensywnie trenujący koledzy!


Dlaczego pacjenci ćwiczący krócej chudli szybciej?

Jak wyjaśnić tego rodzaju zjawisko? Badacze są zdania, że osoby ćwiczące krócej były bardziej zmotywowane. Wiedziały, że aktywność fizyczna wspomaga ich wysiłki mające na celu utratę wagi, ponieważ jednak trening nie trwał zbyt długo, nie dopadało ich ani znużenie, ani zniechęcenie. Co więcej, wysiłek fizyczny pozytywnie wpływał na ich kondycję, a jednocześnie nie przyczyniał się do tego, że ćwiczący przez cały dzień byli wykończeni fizycznie i mniej chętni do wykonywania innych obowiązków, w pewnym momencie trening zaczął być więc uważany przez nich za coś oczywistego, na co czeka się z dużą przyjemnością.

Osoby zakwalifikowane do drugiej grupy nie miały tyle szczęścia. I one wiedziały, że aktywność fizyczna pomaga w pozbywaniu się nadwagi, trening trwał jednak na tyle długo, że w czasie jego trwania zniechęcały się nie koncentrując się już na ćwiczeniach, ale na sprawdzaniu, ile czasu pozostało do ich zakończenia.

Ćwiczenia, a aktywność fizyczna w codziennym życiu

Naukowcy byli też ciekawi, czy przeprowadzony przez nich eksperyment wpłynie w jakiś sposób na stosunek osób badanych do aktywności fizycznej w ich codziennym życiu. Ponownie okazało się, że osoby ćwiczące krócej były bardziej zmotywowane. Dostrzegały, że ćwiczenia odbywają się nie tylko na siłowni, zastanawiały się więc nad możliwością zastąpienia windy schodami, czy tez nad korzyściami płynącymi z dojeżdżania do pracy na rowerze. Przedstawiciele drugiej z omawianych tu grupo byli zdecydowanie mniej zdeterminowani i niechętnie zastanawiali się nad możliwością wprowadzenia aktywności fizycznej do codziennego życia.

O badaniu można przeczytać między innymi tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz